Baştan Çıkarma Dersleri (2019)

  • Belgesel
  • 1sa 37dk

Türkiye Prömiyeri

Gösterim süresi: 14 Mayıs Cuma – 30 Mayıs Pazar
Orijinal adı: School of Seduction

Diana, Lida ve Vika… 30’lu yaşlarda, birbirinden çok farklı arka planlara sahip fakat aynı amaca sahip üç Rus kadın: Zengin bir koca bularak toplum içindeki özgürlük alanlarını genişletmek… Nitekim aksi takdirde Rusya’daki mevcut ataerkil toplum düzeni içinde daha yüksek bir sosyal statüye ve hatta sıradan ama mutlu bir hayata sahip olmaları neredeyse imkânsız.

İşte bu motivasyonla hayatlarını şekillendirmeye çalışan Diana, Lida ve Vika’nın yolları “School of Seduction”da, yani “Baştan Çıkarma Dersleri”nde kesişiyor. Psikolog Vladmir Rakovsky’nin kurucusu olduğu bu okulda kadınlar en genel tabirle “Zengin erkekler nasıl baştan çıkarılır ve daha da önemlisi nasıl elde tutulur?” sorusunun yanıtlarını arıyor. Okulda, kadınların nasıl giyinmesi gerektiğinden nasıl konuşması gerektiğine, olası ayrılık anlarında takınmaları gereken tavırdan beslenme şekillerine zengin bir erkeğe sahip olmanın ve onu elde tutmanın tüyoları öğretiliyor.

Peki Diana, Lida ve Vika’nın mutluluk arayışında bu tüyolar ne kadar işe yarıyor? Yönetmen Alina Rudnitskaya’nın yaklaşık yedi yıl boyunca kayıt altına aldığı bu üç kadın, aradıkları zengin koca ve dolayısıyla da yüksek sosyal statüyü bulabiliyorlar mı? Bu arayış sırasında kişisel olarak nasıl gelişiyorlar? Erkeğin her zaman ve her koşulda bir adım önde olduğu bir toplum düzeni içinde bu gelişim neyi ifade ediyor? Baştan Çıkarma Dersleri (School of Seduction), Putin Rusyası’nda kadın olmanın zorluklarını incelikle işliyor.

Dil

Rusça; Türkçe altyazılı

Altyazılar

Turkish

Ülkeler

Avusturya, Danimarka, Norveç, Rusya

Stüdyo

Danish Documentary Production