Öğleden Sonra Bulutlar (2017)

  • Drama, Kısa
  • 13min

Gösterim süresi: 16 Nisan Cuma – 19 Temmuz Pazartesi

Orijinal adı: Afternoon Clouds

Festivaller: 2018 IndieLisboa 2017 Cinefondation, Cannes Film Festivali, FILMADRID, CinemaJove, Kochi Bienali, San Diego Asya FF

Kaki, Bombay’da Nepal’li yardımcısı Malti ile beraber yaşayan 70 yaşında dul bir kadındır. Film, balkonda bir çiçeğin açtığı evlerinde bir öğleden sonra geçiyor. Malti beklenmedik bir şekilde memleketinden denizci bir çocukla tanışır. Bu esnada pasajdaki adamların sivrisinek ilacı sıkması Kaki’nin kötü rüyalar görmesine sebep olur.

YÖNETMEN HAKKINDA

1986’da Hindistan’ın Mumbai kentinde doğdu. Hindistan Film ve Televizyon Enstitüsü’nde (FTII) film yönetmenliği okudu. “Cassandra’s Gift” (2012) ve “Watermelon, Fish and Half Ghost” (2013) adlı kısa filmlerinin ardından çektiği “The Last Mango Before Monsoon”, Oberhausen Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ile Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. 2017’de Cannes Film Festivali’nin yeni nesil sinemacıları destekleyen Cinéfondation bölümüne seçilen deneysel kısa belgeseli “And What the Summer Saying”, dünya prömiyerini 2018’de Berlin Film Festivali’nde yaptı ve IDFA- Amsterdam Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, Mumbai Film Festivali’nde de En İyi Deneysel Film Ödülü’nü aldı. Kapadia hâlen, Berlinale’nin Yeni Yetenekler Programı’na seçilerek geliştirdiği ilk uzun metrajlı film projesi “All We Imagine as Light” üzerine çalışmakta olan yönetmen, filmlerinde kolayca görülemeyen, hafıza ve hayallerin kıvrımlarında bir yerlerde saklı olanlarla ilgilenir. Küçük, geçici ve kadınsı jestlerin arasında gerçeği bulmaya çalışır.

Oyuncular

Trimala Adhikari

Yönetmen

Payal Kapadia

Senaryo

Payal Kapadia

Diller

Hintçe, Türkçe & İngilizce altyazılı

Altyazılar

English, Turkish

Ülke

Hindistan

Stüdyo

FTII