The Feminister (2018)

  • Belgesel
  • 1sa 24dk

Türkiye Prömiyeri

Gösterim süresi: 11 Haziran Cuma - 30 Haziran Çarşamba
Türkçe adı: Feminist Bakan

2014 - 2019 yılları arasında İsveç Dışişleri Bakanlığı yapan Margot Wallström’ün hayatını dört yıl boyunca takibe alan The Feminister belgeseli, özellikle feminist politikaları ile bilinen Wallström’ün bu politik duruşuyla uluslararası arenada verdiği amansız mücadeleleri ve bu mücadelelerin kişisel bedellerini konu alıyor. Çevik zekasını olduğu kadar mizahı da diplomasisine silah edinen, köklü bir kariyere sahip Wallström’ü politik faaliyetlerinin yanı sıra kişisel hayatını da mercek altına alan belgesel, uzun zamana yayılan bir mücadeleye dair aktardığı detaylarla çok yönlü bir anlatım sunuyor.

Yönetmen Viktor Nordenskiöld’ün görevde olduğu 1461 gün boyunca takibe aldığı; Suudi Arabistan, İsrail, Kuzey Kore gibi toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda çağdışı anlayışlarla yönetilen ülkelere karşı sözünü sakınmayan Margot Wallström’ün öncülüğünü yaptığı feminist politikalar zamanla Kanada, Fransa gibi çeşitli ülkelerin uluslararası siyasetine de ilham ve yön verdi. Avrupa’da Filistin Devleti’ni tanıyan ilk dışişleri bakanı olan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne girebilmek için yürüttüğü kampanya sebebiyle de herkesin dikkatini üzerine çeken Wallström’ün yüksek gerilim hatlarında korkusuzca gezindiği kariyeri pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi ve bu tartışmalı konulara uluslararası politikanın düzleminde yer açtı.

The Feminister; keskin, korkusuz ve güçlü bir karaktere sahip Margot Wallström’ün politik arenadaki yolculuğunu; uluslararası politik arenanın görmeye alışık olmadığımız sahne arkasına, çoğunlukla erkekler tarafından domine edilen bu politika atmosferinde kadının yerine ve prensiplerinden ödün vermeden yürütülen mücadelelerin kişisel bedellerine dikkat çekerek aktarıyor. Stres kaynaklı hastalıklar, ölüm tehditleri, yalnızlık, kayıp, korku… Wallström’ün güçlü görünümünü ve inançlı mücadelesini korurken baş etmesi gereken onca durum ve duyguyu seyirciye samimiyetle aktaran The Feminister, alışageldiğimiz politikacı portresine dair ezberleri bozan, taze ve sürükleyici bir anlatı.

Yönetmen

Viktor Nordenskiöld: İsveç kökenli yönetmen, yapımcı ve gazeteci Viktor Nordenskiöld Uthrect Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünü bitirdikten sonra Stockholm Üniversitesi’nde Dramatik Sanatlar üzerine master yaptı. Kariyerine televizyonda haber muhabirliği yaparak başlayan Nordenskiöld, daha sonraları ilgisini çeken kimlik, uluslararası ilişkiler, insan hakları ve zenofobi gibi konular üzerine televizyon belgeselleri çekmeye yöneldi. 2011’de kendi yapım şirketi FreetownFilms’i kuran yönetmenin ilk uzun metraj belgeseli olan The Feminister Danimarka’nın prestijli belgesel festivali CPH:DOX’un programında yer aldı.

Dil

İsveççe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Altyazılar

English, Turkish

Ülke

İsveç

Stüdyo

Freetownfilms